parallax background

Od czasu do czasu zrób coś pierwszy raz w życiu

– to jest moje motto życiowe. Robię to, zachowując dziecięcą ciekawość świata, szlifując zdolność do obserwacji i opisu. Tak też rodzą się moje pasje, do których pociągam innych ludzi albo sama za innymi podążam.

Moją największą pasją jest wędrowanie po górach. Samotnie, w towarzystwie znajomych albo całkiem przypadkowych ludzi. Układanie szlaków, organizowanie całych wypraw, doświadczanie piękna przyrody, historii, relacji międzyludzkich, przestrzeni własnych umysłu i serca. Jestem człowiekiem szczęśliwym – góry dają mi siłę, są moim azylem, radosnym znojem... kształtują mój charakter i moją wrażliwość. Są częściowo odpowiedzialne za to, kim jestem.

Mam też inne pasje:
A zwłaszcza kolekcjonuję starą śląską porcelanę, bo fascynuje mnie jej kruchość i trwałość jednocześnie, i uważam, że jakość codzienności zaczyna się od rzeczy drobnych i eleganckich.
Uprawiam ogród, bo lubię widzieć efekty swojej pracy, zaś zajmowanie się nim od wczesnej wiosny do późnej jesieni sprawia mi ogromną przyjemność.
Namiętnie czytam książki, a napisane przez siebie recenzje umieszczam w Internecie. Czytanie literatury pięknej to pozbywanie umysłu wszelkich ograniczeń.
Kopię i kolekcjonuję minerały.


To Winston Churchill powiedział, że

jeśli w życiu brakuje miejsca na odwagę, to inne cnoty są bez znaczenia,

więc odwagę cenię ze wszystkich cech najbardziej. Tę cywilną zwłaszcza.

Zawodowo:

Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

• kieruję jednostką zajmującą się na uczelni wydawaniem książek i czasopism naukowych – kieruję procesem wydawniczym (technologicznym, organizacyjnym, administracyjnym i prawnym – w zakresie praw autorskich) od powstania manuskryptu do momentu sprzedaży; zarządzam grupą pracowników i budżetem, współpracuję z podmiotami zewnętrznymi (drukarniami), przygotowuję przetargi na usługi w ramach zadań jednostki;

• prowadzę okolicznościowe wykłady dla studentów studiów stacjonarnych, podyplomowych, dla studentów Uniwersytetu Otwartego (trzeciego wieku) z zakresu literatury, kultury, historii oraz praw autorskich;

• 2010–2014 – redaktor naczelny czasopisma „Głos Uczelni. Czasopismo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”;

• 2013 – 2015 – zatrudniona jako redaktor prowadzący w projekcie „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

• 2016 – 2019 – współautorka projektu „Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego. Projekt oraz wykonawca wraz z podległa jednostką.


Autorka ponad 200 artykułów publicystycznych – pomysłodawca wielu cykli publicystycznych w „Głosie Uczelni”. Autorka około 20 artykułów naukowych.


Współautorka 3 popularnych monografii:

Piotr Paciorkiewicz, Ewa Chwałko, 2001. Wrocław, Wydawnictwo Pascal – przewodnik o Wrocławiu będący niezmiennie na rynku od 2001 r. tłumaczony na inne języki.

Ewa Jaworska (tu nazwisko po mężu, obecnie zmienione), Małgorzata Kaczmar, 2011. Ocalić od zapomnienia ten świat i tych ludzi. Wspomnienia o profesorach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ewa Jaworska, Jerzy Bieniek, 2015. Pomysł na życie po UP we Wrocławiu. Wywiady z absolwentami, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Doktor nauk humanistycznych wykształcony na Uniwersytecie Wrocławskim.


  • Istnieje ryzyko, na które nie możesz sobie pozwolić i istnieje takie ryzyko, na które nie możesz sobie nie pozwolić
    Peter Drucker