Piatra Craiului i Wąwóz Zărneşti

Fogarasze – niedostępna grań i “Arizona Dream”
23 czerwca, 2021
Bran – pomiędzy górami
28 czerwca, 2021
Bran – pomiędzy górami
28 czerwca, 2021
Fogarasze – niedostępna grań i “Arizona Dream”
23 czerwca, 2021

Piatra Carului, czyli Królewska Skała, to masyw o długości ok. 25 km o odkrytym wapiennym grzebieniu. Żeby wejść na grzebień, trzeba się naprawdę powspinać. Nie ma miękkiej gry.

Nie ma słów, którymi mogłabym wyrazić wdzięczność małej grupie górskiej z Zarneşti - nazywają się Şerpaşti - Sherpas.

Kiedy dowiedzieli się, że idę, przygotowali dla mnie paczkę z żywnością liofilizowaną plus kilka innych fajnych rzeczy, np. tubki z magnezem i potasem, batoniki, izotonik. Zoltan ze swoją Mamą Victorią przywieźli mi to wszystko do miejsca, w którym spałam. Są wspaniali. Bardzo dziękuję! Jestem zaopatrzona na wiele dni wędrówki.

A teraz o tych górach, o których wielu Rumunów mówi, że są najpiękniejsze w całej Rumunii. Wapienne skały tworzą ostry grzebień i wiele fantazyjnych wytworów. Jest tu pełno jaskiń i zakamarków. Masyw zachwyciłby najwybredniejszych wspinaczy - tak mi się wydaje.

Myślę też, że bez ciężkiego plecaka, byłoby to naprawdę bardzo przyjemne i satysfakcjonujące. Z plecakiem - no cóż, wspinałam się bardzo wolno, czasem plecak przewalał mi się przez głowę albo przytroczone kijki haczyły o skały. Jest sporo pionowych ścian i przy wspinaczce pomagają stalowe liny. Sama grań jest wąziutką i wymaga stabilnego błędnika. Na poszczególne szczyty wchodzi się i schodzi, i wspina... A jednak spotkałam dwóch rumuńskich biegaczy... biegnących po grani.

Najwyższy szczyt La Om ma wysokość 2238 m n.p.m., zaś za nim w szeregu ustawione są pozostałe, nieco niższe.

Na noc zostałam w schronie na szczycie Ascuţit (2150 m n.p.m.). Następnego dnia o świcie mogłam oglądać wspaniałą inwersję chmur, zanim zeszłam na kawę i jabłecznik do schroniska Curmătura. Stamtąd powędrowałam do przepięknego wąwozu.

Cheile Zărneştilor ma ok.5 km długości, a jego ściany sięgają wysokości ok. 200 m, tworząc miejscami przesmyki o szerokości tylko 5 m. Widok jest naprawdę imponujący, a spacer przyjemny wzdłuż rzeki płynącej przez wąwóz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.