parallax background

Wykłady – Towarzystwo Karpackie i Orinoko nad Wartą

Peloponez w pojedynkę i z namiotem
Peloponez w pojedynkę i z namiotem
29 czerwca, 2022
Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki
Książka “Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki”
5 sierpnia, 2022
Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki
Książka “Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki”
5 sierpnia, 2022
Peloponez w pojedynkę i z namiotem
Peloponez w pojedynkę i z namiotem
29 czerwca, 2022

Wszyscy laureaci i wyróżnieni podczas 24. OSPŻiA - Kolosów (za rok) 2021

Książki Arkadego Fiedlera zrobiły mi dzieciństwo, ukształtowały wyobraźnię, rozbudziły pasje (obok jeszcze dzieł Alfreda Szklarskiego, Karola Maya i Edmunda Nidziurskiego). Dlatego udział w Festiwalu Podróżniczym Orinoko nad Wartą w Puszczykowie, w Muzeum mieszczącym się w prywatnym domu pisarza, był dla mnie wyjątkowym zaszczytem.

Puszczykowo to małe miasto w pobliżu Poznania, pełne stylowych, przedwojennych willi poukrywanych w cieniu starodrzewia. Muzeum Arkadego Fiedlera jest największą atrakcją tego miejsca. Pisarz mieszkał tu wraz z rodziną i gromadził liczne pamiątki i eksponaty z egzotycznych podróży: maski, rzeźby, wytwory religijne, rzemieślnicze..., wyprawione zwierzęta, kolekcje motyli... . Wreszcie zdecydował się udostępnić je zwiedzającym. Tak powstało muzeum, które rozwijało się od początku lat 70. XX w. Jego integralną częścią jest Ogród Tolerancji, w którym znajdują się modele istotnych dla różnych ludzkich cywilizacji przedmiotów. Trzeba przyznać, że jest eklektyczny - znajdują się tu na przykład głowa z Wyspy Wielkanocnej, ponad sześciometrowy posąg Buddy (z włosami), statek Santa Maria Krzysztofa Kolumba, Hawker Hurricane Mk I – brytyjski myśliwiec z II wojny światowej (bohater "Dywizjonu 303") i replika egipskiej piramidy i wiele, wiele innych.

To przyjemne, otwarte miejsce. Arkady Fiedler napisał 32 książki, które przetłumaczono na 23 języki - tę wystawę również można tu podziwiać.

Od ponad 10 lat rodzina pisarza, dbając o ten dorobek, rozwija tętniącą w żyłach pasję do podróżowania, eksperymentowania, poznawania i eksplorowania. I dzieli się nią. Tak powstała Fundacja Key 4 Tomorrow, a festiwal podróżniczy, na który zostałam zaproszona, był jednym z jej dzieł.

 

Lokalizacja:

Puszczykowo

Date:

3 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.