parallax background

Duchowe życie zwierząt

To, co czujesz. O emocjach prostych i złożonych
14 września, 2017
Cień wiatru
14 grudnia, 2017
Cień wiatru
14 grudnia, 2017
To, co czujesz. O emocjach prostych i złożonych
14 września, 2017

Po sukcesie "Sekretnego życia drzew" nic dziwnego, że i ta książka zdobywa wielu sympatyków. Każdy, kto ma psa, kota (zwłaszcza psa i kota), jakieś ptaszysko albo gryzonia jest przyzwyczajony do emocjonalności zwierząt. Niektórzy są nawet przekonani, że niewiele się ona różni od ludzkiej. Autor podsuwa naukowe dowody i własne obserwacje.

Na przykład o monogamii: "Powód łączenia się w pary zaledwie na jeden sezon jest uzasadniony przeciętną długością życia. Kruki zwyczajne na (pełnej niebezpieczeństw) swobodzie przeżywają ponad 20 l at, natomiast inne, przeważnie mniejsze gatunki kończą często żywot, nie doczekawszy nawet piątych urodzin. Gdyby więc wiązały się ze sobą na całe życie przy bardzo wysokim prawdopodobieństwie utraty partnera, to wkrótce po okolicy fruwałyby same single" [109-110].
Autor rozważa tu całą masę różnych uczuć i zachowań dyktowanych emocjami u przeróżnych gatunków zwierząt: mamy tu o wdzięczności, kłamstwie, inteligencji, zabawie, pożądaniu, żalu, żałobie, bólu, wstydzie, duszy...
Albo o zwierzęcych imionach: "nauka dokonała odkrycia w tym względzie i znów nieprzypadkowo u kruków. Ich bliskie relacje wzajemne stanowią idealne warunki do szukania odpowiedzi na takie pytania, ponieważ ptaki te utrzymują dożywotnie związki nie tylko pomiędzy rodzicami a dziećmi, lecz również pomiędzy przyjaciółmi (...). czarne ptaki opanowały ponad 80 różnych krzyków, czyli kruczych słów. zalicza się do nich również własny okrzyk rozpoznawczy, którym zapowiadają pobratymcom swoje przybycie. Czy to już jest prawdziwe imię? W znaczeniu ludzkiego obyczaju byłoby nim naprawdę tylko wówczas, gdyby inne kruki zwracały się do adresata jego okrzykiem rozpoznawczym - i kruki tak właśnie czynią. Zapamiętują przy tym imiona pobratymców na długie lata, nawet jeśli kontakt się urywa" [s. 112].

Tę książkę, podobnie jak i poprzednią, czyta się z przyjemnością, fascynacją - świadomością, że pod naszym bokiem ciągle żyje i rozwija się wspaniały świat natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.