parallax background

Jesienny Gromnik

Z Chełmca na Trójgarb
10 listopada, 2019
Góry Krucze – jesień z mroźnym akcentem
1 grudnia, 2019
Góry Krucze – jesień z mroźnym akcentem
1 grudnia, 2019
Z Chełmca na Trójgarb
10 listopada, 2019

Na Wzgórzach Strzelińskich jesień pokazuje swoje łaskawe oblicze, choć to już połowa listopada. Jest słonecznie i dość ciepło jak na tę porę roku - ok. 13 stopni.

Wzgórza Strzelińskie są częścią Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, zaś te - większego pasma - Przedgórza Sudeckiego. Ich najwyższy szczyt - Gromnik - mierzy 393 m n.p.m.

Pierwotnie najprawdopodobniej było tu miejsce kultu, zaś w czasach średniowiecznych wybudowano niewielki gród - zachowały się jego kamienne fundamenty. W XV wieku na miejscu grodu został wybudowany zamek, a jego mieszkańców - rodu Jana Czirna - obawiały się wszelkie karawany kupieckie jadące z Czech do Wrocławia. Po kilkudziesięciu latach rozbójnickiego procederu rodzina została zmuszona przez wojska książęce, biskupie i mieszczańskie do kapitulacji, zaś zamek został zburzony.

Oczywiście okoliczni mieszkańcy uważali, że Jan Czirn miał zawarty pakt z diabłem, dlatego wszelkie złe czyny uchodziły mu płazem i cieszył się niezasłużonym bogactwem. Ostatecznie przechytrzył samego Borutę, gdyż o swoje życie stoczył zwycięska partię gry w kręgle. Potem się na wszelki wypadek nawrócił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.