parallax background

Runda po Rudawach Janowickich

Rowerem na Rudawiec
15 września, 2019
Słońce wstaje na Śnieżniku
19 października, 2019
Słońce wstaje na Śnieżniku
19 października, 2019
Rowerem na Rudawiec
15 września, 2019

Strużnickie Skały, Lwia Góra, Wołek, Skalnik, Mała Ostra - z pięknym widokiem na Karkonosze. Pogoda - żyleta. Kolory - urzekające. 25 km w ciepłym, letnim powietrzu. Jak ja zawsze wiem, gdzie pójść, żeby było cudnie i bez nadmiaru ludzi :)

Tym razem przeszliśmy się zwłaszcza głównym grzbietem Rudaw Janowickich, ciągnącym się od południowego zachodu na północny wschód oraz zahaczając o kilka pobocznych. Wystartowaliśmy ze Strużnicy, czyli właśnie z odnogi głównego grzbietu - niewielkiego pasma zwanego Górami Strużnickimi. Charakteryzują się one granitowymi skałkami o różnych wysokościach, w których erozja wytworzyła ciekawe formy - np. Fajka, która bardziej przypomina diplodoka, Starościńskie Skały, Pieklisko, Świnia Góra i inne.

Za Lwią Górą (718 m n.p.m.), na której znajdują się Starościńskie Skały, podążaliśmy niebieskim szlakiem dochodząc do Skały Piec, z której rozciąga się malowniczy widok na Dolinę Janówki. Kawałek dalej znajduje się jedna z najlepiej rozpoznawalnych i charakterystycznych formacji skalnych Rudaw Janowickich - Skalny Most - tworzą go dwie granitowe turnie z zawieszoną pomiędzy nimi skałą. Faktycznie imponujący widok.

Opuszczając pasmo Gór Strużnickich doszliśmy żółtym szlakiem do głównego grzbietu Rudaw i poprzez Wołek (878 m n.p.m.), trawersując Dziczą Górę i Bielec, weszliśmy na Skalnik (944 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, a w niewielkiej odległości za nim na Ostrą Małą (936 m.n.p.m.). Stamtąd ruszyliśmy do Gruszkowa pokonując po drodze Wilczysko (789 m.n.p.m.), a później Gruszkowską Górę (535 m n.p.m.) i Płonicę (505 m n.p.m.), idąc już w kierunku Karpników. Do auta w Strużnicy dotarliśmy ulicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.