parallax background

Ze Śnieżnych Kotłów nad Wodospad Panczawy

Na Śnieżnik rowerem
31 sierpnia, 2019
Rowerem na Rudawiec
15 września, 2019
Rowerem na Rudawiec
15 września, 2019
Na Śnieżnik rowerem
31 sierpnia, 2019

Zapowiadali na niedzielę deszcze, więc miałam szansę, żeby sprawdzić wodoodporność nowych butów. A tymczasem pogoda była piękna :) Poszliśmy w siedem osób zobaczyć, że w Karkonoszach jest już jesień. Ruda, nostalgiczna, bezkompromisowo władcza.

Szlak - 25 km - zdecydowanie nieprzeludniony - wiódł od Szklarskiej Poręby przez Kukułcze Skały, Schronisko pod Łabskim Szczytem, Śnieżne Kotły, aż do Wodospadu Panczawskiego a dalej przez źródła Łaby, Szrenicę, Wodospad Kamieńczyka z powrotem do punktu wyjścia.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach są Śnieżne Kotły. Polodowcowe, zbudowane z granitu i bazaltu. Mały Śnieżny Kocioł ma głębokość 300 metrów, zaś jego ściany wznoszą się na wysokość 100 m. Wielki ma głębokość 250 m, a ściany osiągają wysokość 150 m. Poprzecinane źlebami, urozmaicone narosłymi stożkami usypiskowymi oraz morenami czołowymi i bocznymi tworzą przepiękne widowisko o każdej porze roku.

Ponad Śnieżnymi Kotłami wznosi się Przekaźnik telewizyjny – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Wieża RTV o wysokości 24 metrów zbudowana została w 1897 roku jako Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”. W 1944 roku Luftwaffe zorganizowało w nim stację radiolokacyjną. W 1960 roku zainstalowano w budynku stację linii radiowych, zaś od 1976 r. nadawanie zaczęła telewizja.

Tego roku susza pokazała, co potrafi - Wodospad Panczawy ledwo ciurkał, zaś źródło Łaby wyschło. Oby zima była pełna śniegu i mrozu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.