Zapowiadali na niedzielę deszcze, więc miałam szansę, żeby sprawdzić wodoodporność nowych butów. A tymczasem pogoda była piękna :) Poszliśmy w siedem osób zobaczyć, że w Karkonoszach jest już jesień. Ruda, nostalgiczna, bezkompromisowo władcza.
Szlak - 25 km - zdecydowanie nieprzeludniony - wiódł od Szklarskiej Poręby przez Kukułcze Skały, Schronisko pod Łabskim Szczytem, Śnieżne Kotły, aż do Wodospadu Panczawskiego a dalej przez źródła Łaby, Szrenicę, Wodospad Kamieńczyka z powrotem do punktu wyjścia.
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach są Śnieżne Kotły. Polodowcowe, zbudowane z granitu i bazaltu. Mały Śnieżny Kocioł ma głębokość 300 metrów, zaś jego ściany wznoszą się na wysokość 100 m. Wielki ma głębokość 250 m, a ściany osiągają wysokość 150 m. Poprzecinane źlebami, urozmaicone narosłymi stożkami usypiskowymi oraz morenami czołowymi i bocznymi tworzą przepiękne widowisko o każdej porze roku.
Ponad Śnieżnymi Kotłami wznosi się Przekaźnik telewizyjny – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Wieża RTV o wysokości 24 metrów zbudowana została w 1897 roku jako Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”. W 1944 roku Luftwaffe zorganizowało w nim stację radiolokacyjną. W 1960 roku zainstalowano w budynku stację linii radiowych, zaś od 1976 r. nadawanie zaczęła telewizja.
Tego roku susza pokazała, co potrafi - Wodospad Panczawy ledwo ciurkał, zaś źródło Łaby wyschło. Oby zima była pełna śniegu i mrozu.
Lokalizacja:
Śnieżne Kotły, Wodospad Panczawy
Karkonosze, Sudety, Polska, Czechy
Date:
8 września 2019 r.