parallax background

Majówka na Wielkiej Fatrze

Apteczka – co w apteczce i dlaczego
23 kwietnia, 2023
O tym, jak powstaje dobre jedzenie na wyprawę
14 maja, 2023
O tym, jak powstaje dobre jedzenie na wyprawę
14 maja, 2023
Apteczka – co w apteczce i dlaczego
23 kwietnia, 2023

Główna grań Wielkiej Fatry, widok ze szczytu Krížny (1574 m n.p.m.) (fot. Ewa Chwałko)

Jak ja kocham wymyślić piękne góry i zrobić strzał w dziesiątkę! Wielka Fatra na Słowacji jest takim wymarzonym i akuratnym na majówkę miejscem. Morze kwitnących krokusów, imponujące przewyższenia, niewielu turystów na szlakach, a widoki... panie... widoki zapierają dech w piersiach, bo na horyzoncie z każdej strony coś - na północnym wschodzie ośnieżona główna grań Tatr, na wschodzie Niżne Tatry, na zachodzie piętrząca się Mała Fatra.  
Na tę majówkę miałam, prawdę mówiąc, trzy różne koncepcje, ale Wielka Fatra wygrała w przedbiegach, gdyż nikt z nas tam jeszcze nie był. Pojechaliśmy we czwórkę - Agnieszka, Małgosia, Łukasz i ja. Z Wrocławia do słowackiej wsi Liptovská Osada, w której Agnieszka znalazła nocleg w rozsądnych cenach (200 zł za 2 noce), odległość wynosiła 430 km. Wyjechaliśmy o 24.00 ze wstępnym szalonym pomysłem, że o 6 rano będziemy na miejscu i od razu pójdziemy na szlak. No, niestety po drodze kierująca autem, czyli ja, uznałam, że kleją mi się oczy i trzeba było zrobić przerwę na sen.
 
Wreszcie zaparkowaliśmy we wsi Ľubochňa, z której poszliśmy na swój pierwszy szlak. Była to istna dzida do góry.  Najpierw żółtym szlakiem przeszliśmy zalesiony grzbiet góry Havran wraz z jej szczytem na wysokości 882 m n.p.m. Następnie wspięliśmy się na szczyt Ostré (1066 m n.p.m.) - nazwa bardzo adekwatna do podejścia. Ze szczytu z pewnością rozciągają się przepiękne widoki, jednakże tego dnia było nieco mgliście. Ogromne, strome góry Wielkiej Fatry wyłaniały się niezbyt wyraźnie. W dole połyskiwały rzeka Komjatná i dachy wsio tej samej nazwie. Tymczasem żółty szlak zamienił się w zielony i wiódł przez Skríželná skałę na górę Hrdoš (950 m n.p.m.), zaś stamtąd do ekscytującej Žaškovskiej jaskyni. Spenetrowaliśmy ją trochę. Wreszcie zeszliśmy do wsi Komjatná i stamtąd czerwonym szlakiem, wzdłuż rzeki, przez wieś Švošov wsróciliśmy do auta.
 
Ten szlak liczył w rzeczywistości 20 km, 1000 metrów przewyższenia i 7 godzin (mapy.cz trochę tu zaniżyły wskaźniki).
Lokalizacja:

Wielka Fatra, Słowacja

Trasa 1

wieś Ľubochňa

Havran (882 m n.p.m.),

Ostré (1066 m n.p.m.),

Skríželná skala, Hrdoš (950 m n.p.m.)

Hrdošná skala, Žaškovská jaskyňa

wieś Komjatná, wieś Švošov

Date:

29 kwietnia - 1 maja 2023 r.

Zejście zielonym szlakiem w kierunku wsi Komjatná (fot. Ewa Chwałko)

Jak w każdym dobrym horrorze musi pojawić się postać w kapturze (fot. Ewa Chwałko)

Skonani i głodni jak wilki dotarliśmy do wsi Liptovská Osada na nocleg. Nie wiem, jak, ale doczłapaliśmy się jeszcze do pizzerii 7th Heaven, a ta w zaserwowała nam wprost znakomite pizze. Połowa zespołu zamówiła wegetariańskie, a połowa - antywegetariańskie.

Drugi dzień zaczęliśmy wczesnym rankiem od jajecznicy i kanapek z pomidorami. Autem podjechaliśmy do wsi Liptovské Revúce. Trasę rozpoczęliśmy żółtym, niemal siedmiokilometrowym szlakiem, który prowadził Zieloną Doliną, a następnie rozległą połoniną ostro pod górę na Przełęcz (sedlo) Chyžky (1310 m n.p.m.), zaś z niej na szczyt Chyžky (1340 m n.p.m.). Tym samym znaleźliśmy się na głównej grani Wielkiej Fatry. Olbrzymie połacie zeszłorocznej i suchej trawy porośnięte były morzem krokusów. (Naprawdę nie ma sensu pchać się w tłum podziwiający pierwsze wiosenne kwiaty w Dolinie Chochołowskiej, skoro jest Wielka Fatra). Miejscami zalegał śnieg.

Pokonywaliśmy kolejne metry przewyższeń - nadchodziły łagodnie, nie wymagając nadmiernego wysiłku: Koniarky (1377 m), skalisty Suchý vrch (1550 m)... Najwyższy szczyt Wielkiej Fatry - Ostredok ma dwa wierzchołki - 1593 i 1596 m n.p.m. - oczywiście zdobyliśmy obydwa. Następnie Frčkov (1585 m) - drugi co do wielkości szczyt pasma i Krížna (1574 m) - trzeci. Na szczycie znajduje się ogrodzony ośrodek wojskowy, wygląda tak, jakby baza znajdowała się w środku góry, a na zewnątrz wystawały tylko radary.

Idąc granią, która jest bezleśna, roległa, o obłych grzbietach i zaokrąglonych szczytach, lecz straszliwych stromych zboczach porośniętych łąkami, człowiek nie wie, gdzie patrzeć - z każdej strony pięknie. Z naszej trasy jak na dłoni było widać pasmo Małej Fatry a po drugiej stronie - Niżnych Tatr.

Tradycyjnie już skręciliśmy w prawo zamiast w lewo i tym samym Krížną dało się zdobywać drugi raz - tylko zdrugiej strony. Schodziliśmy czerwonym szlakiem przez Rybovské sedlo (1317 m). Krajobraz się zmienił - łąki, stopniowo ustąpiły kosodrzewinie, a później pierwotnymlasom jodłowo-bukowym. Na Prašnickiej Przełęczy (1035 m) z niedowierzaniem zobaczyliśmy, że szlak pnie się z powrotem ostro w górę - na skalisty Veterný vrch (1040 m), ale to na szczeście było tylko pierwsze kilkanaście metrów. Uznaliśmy, że to szczyt specjalny dla weteranów ;)

Żółtym szlakiem zeszliśmy do Suchej Doliny tuż przy leśniczówce, a następnie zielonym dotarliśmy do auta. W Pizzerii - ten sam zestaw należnych placków pizzy.

Trasa liczyła sobie w sumie 26 km, prawie 1700 metrów przewyższeń i 9 godzin.

 

 

Lokalizacja:

Wielka Fatra, Słowacja

Trasa 2

wieś Liptovské Revúce,

sedlo Chyžky (1310 m n.p.m.),

Chyžky (1340 m n.p.m.),

Koniarky (1377 m n.p.m.),

Suchý vrch (1550 m n.p.m.),

Ostredok (1593, 1596 m n.p.m.),

Frčkov (1585 m n.p.m.),

Krížna (1574 m n.p.m.),

Rybovské sedlo (1317 m n.p.m.),

Prašnické sedlo (1035 m n.p.m.),

Veterný vrch (1040 m),

Liptovské Revúce

Date:

29 kwietnia - 1 maja 2023 r.

Widoczny ze szczytu Frčkov (1585 m n.p.m.) szczyt Krížna (1574 m n.p.m.) z otoczoną bazą wojskową (fot. Ewa Chwałko)

Trzeciego dnia mieliśmy wracać do domu, toteż wybraliśmy trasę dużo krótszą. To nie było łatwe zadanie - dojścia na granie i szczyty są długie i o ostrych podejściach. Z której strony nie patrzeć, wychodzi wiele kilometrów, godzin i przewyższeń. 

Wieś Liptovské Revúce okazał się świetnym punktem wypadowym. Zaparkowaliśmy pod wcześniejszym niż wczoraj żółtym szlakiem, który tym razem nie łagodził startu długą doliną, ale od razu fundował strome podejście przez grzbiecik Mogury. Dotarliśmy nim do Sedla Ploskej (1390 m), a stamtąd na Ploską (1532 m) - czyli jeden ze szczytów głównej grani Wielkiej Fatry. Wróciliśmy następnie na przełęcz i trawersując z żalem zielonym szlakiem Čierny kameň (1479 m) dotarliśmy do kolejnej przełęczy. Z żalem, bo szczyt Czarnego Kamienia wydaje się być ekscytujący - ma charakterystyczny kształt, otoczony piargami, skalisty i pełen obiecujących jaskiń. Tymczasem wejście na niego jest obecnie za turystów zamknięte.

Od Sedla pod Čiernym kameňom (1266 m) schodziliśmy czerwonym szlakiem, podziwiając okazałą panoramę Tatr - całych w śniegu i Niżnych Tatr - także w śniegu i... dostrzegając w oddali samotną Babią Górę. Widoczność tego dnia była znakomita.

Zeszliśmy do wsi i - rad nie rad - trzeba było wsiadać do auta. Nawigacja prowadziła nie od razu na północ, ale zupełnie na zachód - przez Słowację do Czech. Uznałam, że coś jest nie tak i wymusiłam na niej zwrot do Polski - błąd kolosalny. O ile u południowych sąsiadów drogi były przejezdne, o tyle u nas panował wszechobecny korek. 

W samych górach panowały przyjemne pustki. Pierwszego dnia spotkaliśmy na szlaku zaledwie dwie osoby. Dopiero na głównej grani wędrowali turyści - przeważnie Polacy.

Wielka Fatra wskazała kierunki kolejnych wędrówek. Małą Fatrę już znam, ale Niżnych Tatr jeszcze nie.   

Lokalizacja:

Wielka Fatra, Słowacja

Trasa 3

wieś Liptovské Revúce,

Sedlo Ploskej (1390 m n.p.m.),

Ploská (1532 m n.p.m.),

Sedlo pod Čiernym kameňom (1266 m n.p.m.),

Liptovské Revúce

Date:

29 kwietnia - 1 maja 2023 r.

Wielka Fatra na Słowacji jest wymarzonym na majówkę miejscem. Morze kwitnących krokusów, imponujące przewyższenia, niewielu turystów na szlakach, a widoki zapierają dech w piersiach, bo na horyzoncie z każdej strony coś – na północnym wschodzie ośnieżona główna grań Tatr, na wschodzie Niżne Tatry, na zachodzie piętrząca się Mała Fatra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.