parallax background

Zbrojni

Pomniejsze bóstwa
16 grudnia, 2017
Ludzie na drzewach
27 grudnia, 2017
Ludzie na drzewach
27 grudnia, 2017
Pomniejsze bóstwa
16 grudnia, 2017

W 16 tomie Świata Dysku wracamy na ulice Ankh-Morpork, na których roi się od mniejszości, które się nie lubią. Kwestia etniczna trafiła nawet do nocnej zmiany Straży Miejskiej, gdzie przyjęto trolla, krasnoluda i... kobietę. Z tą kobietą sprawa nie jest do końca jasna, bo nie wiadomo, czy chodziło o płeć, czy o to, że jest ona wilkołakiem - przedstawicielką etnicznej mniejszości nieumarłych. Wsparcie niewątpliwie się przydało, bo straż miała zagwozdkę w postaci kilku niecodziennych śmierci do rozwikłania.

Mi osobiście podobały się rozważania o bogactwie i jego dysponentach:
♣ "Powodem, dla którego bogacze są tacy bogaci, rozumował Vimes, jest to, że mogą wydawać mniej pieniędzy.
Weźmy na przykład buty. Vimes zarabiał 38 dolarów miesięcznie, nie licząc dodatków. Porządna para skórzanych butów kosztowała 50 dolarów. Ale para butów, na jaka mógł sobie pozwolić - całkiem przyzwoita na jeden czy dwa sezony, bo potem zupełnie przetarła się tektura, przeciekająca jak demony, to koszt około 10 dolarów. Takie właśnie buty zawsze kupował Vimes i nosił je aż podeszwy były tak cienkie, że w mgliste noce po kamieniach bruku poznawał, gdzie w Ankh-Morpork się znajduje.
Jednak dobre buty wytrzymywały lata, długie lata. Bogatego stać na wydanie pięćdziesięciu dolarów na parę butów, w których po dziesięciu latach wciąż będzie miał suche nogi. Tymczasem biedak, którego stać tylko na tanie buty, wyda w tym czasie sto dolarów - a nogi i tak stale będzie miał przemoczone..
To właśnie kapitan Vimes nazywał obuwniczą teorią niesprawiedliwości społecznej" [s. 30].
♣ "Nie miał doświadczenia z bogatymi i potężnymi. Gliniarze nie spotykali się z nimi zbyt często. Nie dlatego, że bogaci są mniej skłonni do popełniania przestępstw, ale dlatego, że ich przestępstwa tak dalece przewyższają normalny poziom przestępczości, że pozostają niedosiężne dla kogoś w marnych butach i rdzewiejącej kolczudze" [s. 96].
♣ "Jeśli człowiek ma dość pieniędzy, trudno mu w ogóle popełnić jakieś przestępstwo. Zdarzają mu się tylko zabawne, drobne niezręczności" [s. 97].
Oczywiście, świetnych cytatów i scenek jest tu całe mnóstwo, na przykład:
♣ "Stanowczo jestem odrobinę za słabo wyposażony w rejonie głowy" [s. 123].
♣ "Muszę wlać coś w siebie - oświadczył. - Kawę albo co. Wtedy może świat stanie się lepszy" [s. 142].
♣ "- Stój w imieniu prawa!
- A jak prawo ma na imię?" [s. 145].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.